Karmienie piersią to najlepszy sposób odżywiania niemowląt przez minimum pierwsze 6 miesięcy życia i później. Jednak jako mama możesz nie mieć możliwości przebywania ze swoim dzieckiem 24 godziny na dobę i karmienia go na żądanie. Jeśli nie chcesz rezygnować z pokarmu naturalnego, z pomocą przyjdzie Ci laktator. Dzięki niemu utrzymasz naturalny proces laktacji i sprawisz, że Twoje dziecko będzie miało w zasięgu cenny pokarm, nawet gdy nie będzie Cię w pobliżu. Poznaj więcej powodów, dla których odciąganie mleka z piersi może okazać się doskonałym rozwiązaniem.
Kiedy matce karmiącej przyda się laktator?
Karmienie piersią stanowi spore wzywanie, a czasem pojawiają się trudności, które wydają się uniemożliwiać tę czynność. Dzięki laktatorowi będziesz w stanie poradzić sobie z nimi i nadal czerpać satysfakcję z faktu, że Twoje dziecko otrzymuje to, co najcenniejsze. Urządzenie może stać się Twoim sprzymierzeńcem przede wszystkim, gdy chcesz wrócić do pracy, nie przerywając laktacji. Dzięki niemu odciągniesz i przygotujesz porcje pokarmu, które maluchowi może zaserwować tata, babcia lub niania pod Twoją nieobecność.
Laktator sprawdzi się również, gdy nie możesz bezpośrednio podawać dziecku piersi z różnych powodów oraz gdy maluch ma problemy ze ssaniem i potrzebuje mieć pokarm serwowany za pomocą specjalistycznego sprzętu. Próbujesz zwiększyć podaż mleka, cierpisz na zapalenie sutka, masz nawał pokarmu lub odstawiłaś niemowlę i potrzebujesz złagodzić ciśnienie? W każdej z tych sytuacji może pomóc mechaniczne odciągnięcie mleka za pomocą odpowiedniego urządzenia.
Laktator ręczny czy laktator elektryczny – który wybrać?
Decyzja o wyborze ręcznego lub elektrycznego modelu zależy od wielu czynników, takich jak częstotliwość odciągania pokarmu, możliwości budżetowe i mobilność. Laktatory elektryczne są najlepsze dla mam wielodzietnych oraz takich, które muszą odciągać duże ilości pokarmu, na przykład dla malucha znajdującego się w szpitalu. Sprawdzą się również w pracy – zapewnią Ci dużą wygodę i oszczędność czasu. Jeżeli odciągasz pokarm okazjonalnie lub nie chcesz wydawać zbyt dużej kwoty, pomyśl o laktatorze manualnym. Z reguły jest on też bardziej poręczny, łatwiejszy w przechowywaniu i nie wymaga zasilania. Zanim wybierzesz odpowiedni sprzęt, weź pod uwagę swój styl życia, finanse i potrzeby w zakresie odciągania pokarmu oraz zasięgnij porady doradcy laktacyjnego.
Jak przygotować się do odciągania pokarmu?
Zdecydowałaś się na zakup laktatora i zastanawiasz się, jak go używać? Przede wszystkim dokładnie przeczytaj instrukcję. Następnie znajdź ciche, spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Postaraj się zrelaksować. Ważna jest wygodna pozycja z podparciem pod plecy i ramiona. Ciepły kompres i delikatny masaż pobudzą wydzielanie mleka. Taki sam efekt przynosi również słuchanie nagrań z gaworzeniem Twojego dziecka czy patrzenie na jego zdjęcie. Pod ręką przygotuj sobie:
Pomyśl także o rozrywce – muzyka czy program w TV sprawią, że czas nie będzie się dłużył. Nie lekceważ dyskomfortu – używanie laktatora nie powinno boleć. Jeżeli tak się dzieje, ustaw urządzenie na mniej intensywny tryb pracy i sprawdź, czy na Twoich piersiach nie pojawiły się obtarcia.

Jak poprawnie używać laktatora
Przed sięgnięciem po laktator należy starannie umyć ręce. Najprostszy w użyciu jest model ręczny. Urządzenie pozwala odciągać pokarm z jednej piersi na raz. Aby go użyć, umieść lejek tak, aby sutek był wyśrodkowany. Ściśnij pompkę w celu wytworzenia ciśnienia. Odciągaj pokarm, zmieniając co kilka minut pierś – aby opróżnić jedną, potrzebujesz 10-20 min. Potem odepnij od urządzenia butelkę i zakręć ją starannie. W temperaturze pokojowej pokarm nie powinien stać dłużej niż 4-6 godzin.
Laktatory elektryczne są wygodniejsze w użyciu, nie wymagają wysiłku i pozostawiają wolne ręce. Większości z nich używa się w podobny sposób:
-
Przyłóż lejki centralnie tak, aby sutek i jego otoczka znajdowały się wewnątrz.
-
Pochyl się lekko do przodu i włącz pompę.
-
Utrzymuj pompę na niskich obrotach i niskim ssaniu, symulującym pracę ust dziecka.
-
Odciągaj przez 7 minut.
-
Zatrzymaj laktator na 1 minutę i masuj pierś od pachy do brodawki
-
Wróć do odciągania na kolejne 7 minut.
-
Przelej pokarm do woreczków czy pojemników i zabezpiecz w lodówce.
Jak zadbać o higienę odciągania mleka?
Wszystkie elementy laktatora, które mają kontakt z mlekiem matki, takie jak butelki, zawory i lejki, należy czyścić po każdym użyciu. Najczęściej nie wymagają sterylizacji, wystarczy umyć je płynem do naczyń i ciepłą wodą. Niektóre części urządzenia można umieścić w zmywarce, wcześniej jednak zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby poznać rekomendacje producenta. Czyszczenie rurki laktatora nie jest konieczne, chyba że miała ona kontakt z pokarmem. Jeśli myjesz rurkę, pamiętaj, aby powiesić ją do wyschnięcia przed podłączeniem do laktatora. Gdyby po uruchomieniu w przewodach pojawiły się wskutek kondensacji małe krople wody, wyłącz urządzenie na kilka minut, aż przewody wyschną.
Zadbaj o komfort odciągania pokarmu
Pokarm naturalny jest najlepszym wyborem dla niemowlęcia, choć czasami karmienie piersią spotyka się z różnymi ograniczeniami. Laktator odpowiednio dobrany do Twoich potrzeb i stylu życia pomoże Ci pokonać te bariery. Sprawdzi się w sytuacji, gdy potrzebujesz pobudzić laktację, musisz wrócić do pracy albo gdy Twój maluszek ma szczególne potrzeby i nie może samodzielnie ssać piersi. Nasz sklep oferuje różne rodzaje ręcznych i manualnych urządzeń renomowanych firm, z którymi możesz karmić swoje dziecko tak długo, jak tylko zechcesz. Polecamy także wkładki laktacyjne, maści ochronne i inne akcesoria, przydatne karmiącym mamom. Sprawdź naszą ofertę już dziś!