Specjaliści są zgodni co do tego, że karmienie piersią to najlepszy z dostępnych sposobów żywienia niemowląt. Jeśli tylko jest taka możliwość i nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, mleko matki powinno być wyłącznym pokarmem malucha aż do ukończenia przez niego 6 miesięcy. Niestety, okazuje się, że właściwe przystawienie noworodka do piersi po raz pierwszy nie zawsze jest proste i bezproblemowe. Podpowiadamy, jak się przygotować do karmienia i w jakie gadżety zaopatrzyć, by zwiększyć szanse na udany start. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze na ten temat.
Dlaczego warto karmić piersią?
Korzyści płynące z karmienia dziecka mlekiem matki są niezaprzeczalne. Znajduje się w nim mnóstwo cennych składników wspierających prawidłowy rozwój i budowanie odporności malucha. To wyjątkowy pokarm, dostarczający noworodkowi wszystko, co niezbędne i dostosowujący swój skład do jego aktualnych potrzeb. Z punktu widzenia mamy jest to też bardzo wygodna forma żywienia – mleko jest zawsze dostępne, ma odpowiednią temperaturę i można je podać praktycznie w każdym momencie, bez uprzedniego przygotowywania.
Jak przygotować się do karmienia?
Przed przystąpieniem do karmienia warto dobrze przygotować sobie miejsce, w którym będziesz to robić. Zaopatrz się w wygodny fotel z podłokietnikami, pamiętając o tym, że najprawdopodobniej będziesz spędzać w nim wiele godzin każdego dnia. Powinien więc zapewniać odpowiednie podparcie plecom i rękom. Przydatne okażą się na pewno specjalne poduszki do karmienia, ułatwiające ułożenie malucha w prawidłowej pozycji i zapewniające komfort mamie. Na wszelki wypadek warto mieć pod ręką osłonki na piersi, przydatne zwłaszcza na początku, kiedy brodawki nie są jeszcze przyzwyczajone do karmienia, a noworodek dopiero uczy się chwytania ich ustami we właściwy sposób. Kapturki zabezpieczą szczególnie wrażliwe miejsca przed otarciami i uszkodzeniami, chroniąc mamę przed bólem.
Jakie są techniki karmienia piersią?
Jeszcze przed narodzinami dziecka warto też przyswoić sobie i potrenować najpopularniejsze techniki karmienia piersią. Do najczęściej wykorzystywanych metod należą:
-
klasyczna,
-
spod pachy,
-
leżąca,
-
na wilczycę,
-
pod górkę (półleżąca).
Najlepiej testować je po kolei i stosować naprzemiennie po to, by znaleźć taką, w której zarówno Ty, jak i Twoja pociecha będziecie czuć się najlepiej. Dobra pozycja sprawi, że Tobie będzie wygodnie, a maluch będzie mieć możliwość prawidłowego uchwycenia brodawki i efektywnego pobierania pokarmu. Pamiętaj, że niemowlę musi być zawsze zwrócone przodem do piersi, a jego ciało powinno być ułożone w linii prostej. Odpowiednio dobrana poduszka do karmienia może pomóc Ci we właściwym ułożeniu malucha, a jednocześnie nieco odciążyć Twoje ręce.
Jak często należy karmić noworodka?
Częstotliwość przystawiania noworodka należy dostosować do jego indywidualnych potrzeb. Pierwsze karmienie piersią powinno odbyć się tuż po porodzie, bez względu na to, czy dziecko przyszło na świat siłami natury, czy też poprzez cesarskie cięcie. Następnie zaleca się, by podawać mleko na żądanie, zawsze wtedy, gdy maluch się go domaga, jednak nie rzadziej niż osiem razy na dobę, średnio co trzy godziny. Zwłaszcza na początku, kiedy laktacja dopiero się rozkręca, trzeba pamiętać o odpowiednio częstym przystawianiu. To najskuteczniejszy sposób na utrzymanie właściwej produkcji pokarmu.

Jak można poprawić laktację?
Większość mam kilka dni po porodzie ma problem z nawałem pokarmu. Piersi są przepełnione mlekiem, nabrzmiałe i ciężkie. Przydatne mogą okazać się wtedy wkładki laktacyjne, ułatwiające utrzymanie higieny i zapewniające mamie uczucie komfortu. Z czasem, kiedy laktacja się ustabilizuje, może jednak okazać się, że mleka jest zbyt mało w stosunku do stale rosnących potrzeb dziecka. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim często przystawiać niemowlę do piersi. To ważne, zwłaszcza na początku, by przyzwyczaić gruczoły do odpowiednio intensywnej produkcji pokarmu. Zmieniaj piersi podczas karmienia i staraj się każdą z nich całkowicie opróżniać, aby laktacja rozwijała się równomiernie.
Zadbaj też o dobrze zbilansowaną dietę dla siebie. Co prawda mit o diecie matki karmiącej został obalony już jakiś czas temu i obecnie nie istnieją żadne ograniczenia w zakresie rodzaju spożywanych przez mamę pokarmów, warto jednak pamiętać o tym, że produkcja pokarmu dla dziecka to ogromne obciążenie dla organizmu. Należy dostarczać mu składników odżywczych w odpowiedniej ilości, aby był w stanie utrzymać laktację na pożądanym poziomie.
W sprzedaży dostępne są suplementy wspomagające produkcję mleka, które również mogą okazać się przydatne w momencie kryzysu. Podobną funkcję spełniają także naturalny wyciąg z kozieradki oraz słód jęczmienny, zawarty na przykład w niektórych rodzajach piwa bezalkoholowego. Zanim jednak po nie sięgniesz, upewnij się, że zawartość alkoholu w składzie wynosi 0,0%.
Karmienie piersią: wyjątkowe chwile dla matki i dziecka
Przygotowując się do karmienia piersią, warto pamiętać przede wszystkim o tym, że to moment jedynej w swojej rodzaju bliskości mamy i dziecka. Maluch czuje Twoje emocje, dlatego dobrze jest starać się być spokojną i możliwie zrelaksowaną podczas przystawiania. Odpowiednie przygotowanie teoretyczne i zaopatrzenie w niezbędne gadżety, takie jak poduszka do karmienia, osłonki na piersi i wkładki laktacyjne z pewnością Ci w tym pomoże. Zadbaj także o spokojne miejsce, w którym będziecie mogli skupić się tylko na sobie. Pamiętaj, że zazwyczaj początki są najtrudniejsze, ale warto je przetrwać, bo kiedy już nauczysz się prawidłowej techniki przystawiania, a maluch opanuje właściwe chwytanie piersi, będzie sprawiało Wam to obojgu naprawdę dużą przyjemność i zapewni chwile niesamowitej bliskości. Powodzenia!