Jednym z częstszych powodów konsultacji internistycznych jest ból gardła. W większości przypadków ma on podłoże wirusowe. W takiej sytuacji choroba przebiega zwykle z objawami typowymi dla przeziębienia. W zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości można zastosować preparaty na ból gardła w postaci syropów, kapsułek oraz tabletek do ssania. Zawarte w nich substancje czynne mogą pomóc w złagodzeniu dokuczliwego podrażnienia, chrypki i uczucia suchości, a także w ochronie błony śluzowej jamy ustnej przed czynnikami zewnętrznymi.
Zapalenie krtani, migdałków czy tchawicy to dość powszechnie występujące schorzenia, które znacznie upośledzają codzienne funkcjonowanie i obniżają jakość życia pacjenta. Wsparcie w minimalizowaniu uciążliwych objawów, takich jak utrata głosu, kaszel, a niekiedy też gorączka, mogą stanowić tabletki lub syrop na ból gardła. Tego typu preparatów nie powinno zażywać się jednak na własną rękę, dlatego ich przyjmowanie warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
Preparaty na ból gardła
Stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej, który nie obejmuje narządów limfatycznych, może mieć charakter ostry lub przewlekły. Najczęściej jest ono skutkiem grypy lub przeziębienia wywoływanego zwykle przez rynowirusy, adenowirusy lub parwowirusy. Choroba atakuje przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. W przypadku zaobserwowania takich objawów jak kaszel, chrypka i zaczerwienienie migdałków można sięgnąć po preparaty na ból gardła dostępne bez recepty.
Warto pamiętać, że przyczyną wyżej opisanych dolegliwości mogą być także bakterie, np. chlamydie, mykoplazmy czy dwoinki rzeżączki. Na tego rodzaju schorzenie chorują nie tylko dzieci i nastolatkowie, ale także osoby dorosłe. Jeśli przyjmowanie tabletek czy syropów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a objawy zakażenia przybiorą na sile, wówczas nie należy zwlekać z konsultacją lekarską. Jeśli choroba została wywołana przez drobnoustroje bakteryjne, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii.
Tabletki na gardło i pastylki do ssania
Wśród preparatów przeznaczonych do stosowania w przypadku chrypki, uczucia suchości i zaburzeń połykania można znaleźć między innymi tabletki na gardło oraz pastylki do ssania. W ich składzie znajdują się przede wszystkim substancje o działaniu nawilżającym, antyseptycznym, miejscowo znieczulającym i zmniejszającym przekrwienie. Przykładem takiego związku może być benzokaina, która w praktyce lekarskiej jest wykorzystywana do zwalczania stanów zapalnych w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.
W składzie tabletek często znajdują się też składniki pochodzenia roślinnego takie jak porost islandzki, podbiał, babka lancetowata, tymianek, szałwia, werbena oraz prawoślaz. Zawarte w nich związki czynne mogą pomóc w ograniczeniu rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, złagodzeniu nieprzyjemnych objawów oraz w usprawnieniu działania układu immunologicznego, zwłaszcza w okresie zwiększonego ryzyka wyziębienia organizmu.
Syropy i spraye na ból gardła
Poza tabletkami w redukowaniu przekrwienia całej błony śluzowej można też zastosować syrop na ból gardła. W infekcjach wirusowych, bakteryjnych oraz w stanach alergicznych w obrębie jamy ustnej można też sięgnąć po spray. Zawarte w nim związki aktywne mogą pomóc w zahamowaniu wzrostu chorobotwórczych mikroorganizmów oraz w złagodzeniu nieprzyjemnego uczucia suchości. Preparaty w postaci sprayów oraz syropów podobnie jak tabletki mogą stanowić wsparcie dla utrzymania śluzówki w prawidłowym stanie fizjologicznym.
W składzie produktów przeznaczonych do nawilżania i oczyszczania błony śluzowej jamy ustnej często znajdują się wyciągi z porostu islandzkiego, podbiału i tymianku, a także olejki eteryczne z eukaliptusa, szałwii i mięty pieprzowej. Syrop na ból gardła może też zawierać srebro koloidalne. Jego cząsteczki mogą pomóc w zlikwidowaniu objawów stanu zapalnego wywołanego przez infekcje wirusowe i bakteryjne. Preparaty z tym składnikiem mogą być stosowane także w przypadku bolesności dziąseł, usunięcia migdałków podniebiennych i po zabiegach stomatologicznych.