Do najczęściej występujących schorzeń u ludzi w różnym wieku należą choroby skórne. W łagodzeniu towarzyszących im objawów wykorzystuje się specjalistyczne kosmetyki i preparaty dermatologiczne. Kremy, maści, balsamy oraz łagodne żele myjące mogą pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia, ograniczeniu uczucia podrażnienia spowodowanego nadmierną suchością naskórka, a także w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia. Wskazaniem do ich stosowania mogą być miejscowe przesuszenia skóry, odparzenia, zapalenia mieszków włosowych, trądzik, łojotok, łupież.
Problemy skórne – przyczyny oraz objawy
Najczęstszymi przyczynami chorób skórnych są zakażenia wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze. Oprócz tego mogą być one wywoływane przez uwarunkowania genetyczne, pielęgnację niewłaściwymi preparatami, poparzenia słoneczne. W przypadku świądu i podrażnienia ulgę może przynieść krem lub maść dermatologiczna. Poza swędzeniem schorzeniom może towarzyszyć zaczerwienienie, pieczenie, owrzodzenie, a nawet pękanie naskórka. Najważniejszym elementem w postępowaniu terapeutycznym jest zapobieganie nadmiernej suchości skóry. W tym celu można sięgnąć po kosmetyk z emolientami w postaci balsamu, mleczka lub delikatnego olejku do kąpieli.
Kosmetyki i preparaty dermatologiczne do codziennego stosowania
Do nawilżania oraz natłuszczania suchego, łuszczącego się naskórka najczęściej są wybierane maści, kremy i inne kosmetyki dermatologiczne. Preparaty z drogerii mogą zawierać w składzie takie związki czynne jak cynk, miedź, wyciąg z pędów owsa, witaminę E, ekstrakt z lnu, prebiotyki oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich regularne stosowanie może pomóc w zregenerowaniu, nawilżeniu i zmiękczeniu naskórka, a także w odbudowie uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego.
W przypadku uciążliwych zmian pomocna może okazać się także odpowiednio dobrana maść dermatologiczna. Jej receptura może bazować na takich składnikach jak witamina A, alantoina, D-pantenol, wyciąg z mocznika. W preparatach i kosmetykach na problemy skórne nie powinny znajdować się syntetyczne barwniki, konserwanty i alergizujące związki zapachowe.